Studánka


Kraj: Jihočeský 


Okres: Český Krumlov


GPS souřadnice: 48.6550556N, 14.1892778E


Studánku naleznete zde:  https://mapy.cz/s/fanahatazo

 

Dnes vás zavedu k jedné bezejmenné studánce, kterou najdete v hlubokých šumavských lesích, jen mrňousek od městečka Frymburk.

Tlapkal jsem hlubokým lesem. Tlapka střídala tlapku, Mračoun honil na obloze Mračouna, les krásně voněl a mne se tlapkalo, jedna radost. Snad jen malou obavu o svůj zatím suchý kožíšek jsem měl, ale pevně jsem věřil, že se Mračouni nedohoní a nezačne pršet. To by mi tak ještě scházelo. Vždyť deště v posledních dnech bylo víc než dost, tak by si pro tentokrát Mračouni mohli nechat vodičku ještě chvilku v sobě.

Tlapky nesly celé mé spokojené já zpevněnou lesní cestou do mírného kopečka. Po pravé tlapce jsem měl sráz porostlý vysokými stromy. Po levé tlapce jsem měl kopec, kde co chvíli rostly samé mladé rozčepýřené stromky. Jen chvilkami jsem i po levé tlapce viděl vzrostlý strom.

Tlapkal jsem spokojeně hlubokým lesem po boku člobrdice a mou komorní smečku i tentokrát doprovázel místní tulák Amor. Jen co jsem na Lipno přijel, přišel se se mnou skamarádit a od té doby, kdykoli jsem byl blízko, připojil se ke mne a toulal se po mém boku. Je pravda, že ze začátku se mi to moc nelíbilo, ale když jsem zjistil, že je to chudák kluk, kterému jen chybí společnost, dovolil jsem mu občas protáhnout celé jeho já po mém a člobrdičině boku. A že byla s Amorem občas i legranda, to vám asi štěkat nemusím.

Tlapka střídala tlapku, strom střídal strom. Pomalu jsem zdolával kopeček za úžasného zpěvu ptáčků. Už ani nevím, kolik zatáček jsem protlapkal, kolik lesních cest a pěšinek jsem minul. Najednou jsem tlapkal zatáčkou a po mé levé tlapce, jen mrňousek od lesní cesty, stála na kmínku krásná dřevěná chaloupka. Chaloupka, která měla pod kmínkem hrneček.

Jen co jsem chaloupku s hrníčkem zmerčil, daly se tlapky do pohybu a svištěly kupředu, s větrem o závod. Obsvištěl jsem Amora, chvostem zamával člobrdici na pozdrav a rychleji než rychle, svištěl jsem do kopečka k pohádkové chaloupce.

Než jsem se nadál, stál jsem u chaloupky. Chaloupky, která byla vyšší než vysoká. Stála ták vysoko, že jsem dovnitř neviděl. Ale podle svěží vůně vodičky a podle hrnečků pod chaloupkou, poznal jsem, že jsem objevil další šumavskou studánku. Studánku, která něco málo vodičky ukrývá, ale proudem z ní vodička neteče.

To vám štěknu kamarádi, ani nevíte, jakou jsem měl z objevu neznámé bezejmenné studánky radost. Dost často mi člobrdice říká, že jí píšete, že studánky máme snad jen my v Brdech. Je pravda, že tolik studánek jako v Brdech jsem na Šumavě neobjevil. Ale za těch mých několik málo výletů, co jsem tu mohl podniknout, jsem studánek objevil víc, než bych si kdy pomyslel, že jich tu objevím. Ale o těch dalších objevených, o těch vám štěknu příště. A kdo ví, třeba se sem jednou vrátím a ještě další další objevím.

 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.