Rulfova cesta

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Prachatice

 

GPS souřadnice: 48.8085967N, 13.8591550E

 

Rulfovu cestu naleznete zde: https://mapy.cz/s/hafapapoza

 

Dnes vás zavedu na Rulfovu cestu, kterou jsem objevil při svých toulkách Šumavou.

Tlapkal jsem do mírného kopečka po zpevněné lesní cestě. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně. Lehký větřík mi co chvilku počechral kožíšek, který mi kamarád Puňťa vyhříval svými paprsky. Poslouchal jsem zurčení vodičky, které mne cestou do kopečka doprovázelo.

Tlapkalo se mi jedna radost. Co chvilku mne pohladila člobrdice, co chvilku jsem se jen tak prosvištěl. Kam, to mi bylo úplně jedno. Toulal jsem se ták krásnou přírodou, že kamkoli mne tlapky zanesly, bylo se na co koukat. Nejednou jsem zmerčil koberce mechu, nejednou jsem zmerčil koberec z borůvčí. Merčil jsem nádherné barevné houby, merčil jsem mladé hříbky. V místech kde nerostl mech ani borůvčí, merčil jsem kameny a skály.

Tlapkal jsem do kopečka a kochal jsem se přírodou. Pod fousky jsem si poštěkával, jak je tu krásně. Nebylo horko, nebyla zima. Bylo póčo tak akorát na toulku přírodou. Jak jsem tak tlapkal stále kupředu, protlapkal jsem kolem mladých smrčků u cesty, když jsem po své levé tlapce zmerčil balvan zvláštnější než zvláštní.

Těsně vedle zpevněné cesty, jen mrňousek od smrčků, objevil jsem balvan, který do okolní krajiny tak úplně nezapadal. Objevil jsem balvan, který většina člobrdů které jsem zmerčil, obešla. Mne však balvan natolik zaujal, že jsem se vydal na průzkum.

Jen pár zvědavých kroků jsem utlapkal a byl jsem u balvanu. Zvláštního balvanu, který bystré očadlo určitě nemine. Byl jsem u balvanu na kterém byl nápis RULF WEC 1885. Nic více na balvanu napsáno nebylo.

Koukal jsem zmateně kolem sebe, prohlížel jsem si balvan a snažil jsem se zjistit, co má balvan s tímto nápisem znamenat. Až člobrdice mi pověděla, že se jedná o označení Rulfovy cesty, která byla vybudována v roce 1 885.

To vám štěknu kamarádi, z roku 1 885 zbyl na místě asi opravdu jen ten balvan. Stromy kolem jsou mnohem mladší a cesta která mne na místo zavedla též. Ale i tak jsem byl moc rád, že jsem se mohl vrátit zpátky do minulosti a představit si, jak to tu kdysi dávno vypadalo.

 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.