Rossenauerova kaple


Kraj: Jihočeský 


Okres: Prachatice


GPS souřadnice: 48.8005867N, 13.8771400E


Rosenauerovu kapli naleznete zde: https://mapy.cz/s/fekupodeku

 

Dnes vás zavedu k Rosenauerově kapli, kterou jsem objevil při svých toulkách Šumavou.

Tlapkal jsem zpevněnou lesní cestou v hlubokém lese. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké jehličnany. Pod jehličnany, to byla pohádka. Pod jehličnany rostly koberce mechu. Co chvilku jsem zmerčil houbu. Krásnou barevnou houbu a někdy i hnědého hříbka. Kde nerostl mech a houby, zmerčil sem tam borůvčí, sem tam květinku.

Toulal jsem se lesem a prohlížel si přírodu. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky zahříval zem. Co chvilku jsem merčil Puňťu přes stromy a naskytly se mi pohledy nevídané.

Cesta mi šla krásně od tlapek. Zurčící vodička ve Schwarzenberském kanálu dokreslila celou pohádkovou atmosféru. Pozdravil jsem se s člobrdou, který pracuje jako strážce Šumavy, vyzvěděl jsem několik zajímavostí o jeho práci a pokračoval jsem zamyšlen v toulkách dál.

Zamyšlen jsem nebyl jen já. Zamyšlená byla od mého rozhovoru se strážcem národního parku i člobrdice. A určitě přemýšlela nad tím samým co já. Přemýšlela nad tím, že být strážcem nádherné přírody musí být práce nádherná. I když má i stinné stránky, s člobrdicí po boku bych tuto práci zvládl. Nebo ona se mnou po boku? Kdo ví.

Pohroužen do vlastních myšlenek tlapkal jsem stále kupředu. Představoval jsem si jak se jen tak toulám hlubokými lesy a dohlížím na to, aby vše bylo tak jak být má. Toulal bych se po cestách i pěšinkách, pozoroval bych lesní kámoše a kdo ví, třeba bych vodil i člobrdy a ukazoval jim krásná místa, která by beze mne neobjevili.

Cesta mi šla krásně od tlapek a já se přistihl, že s lehkostí mi nevlastní svištím kupředu zpevněnou lesní cestou s úsměvem na tváři a do kroku si vrtím chvostem. Svištěl jsem kupředu s radostí v kožíšku, když v tom, najednou, po mé pravé tlapce vyrostla stavba neveliká.

Jen co jsem stavbu zmerčil, vrátil jsem se zpátky na zem, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu ták rychle, až se mi prášilo od tlapek. Usvištěl jsem několik rychlých kroků, skočil jsem pár dlouhých skoků a než bys pro kostičku doběhl, byl jsem před stavbou.

Dosvištěl jsem ke stavbě ták zvláštní. Podobnou stavbu jsem jaktěživ nezmerčil. Stál jsem před dřevěnou stavbou bez dveří, zato s malou věžičkou. Uprostřed stavby zmerčil jsem kamennou stavbičku se svatým obrázkem a několik svíček a svatých obrázků opodál.

Zmatenější než zmatený sedl jsem si před stavbu a čekal na člobrdici. Přemýšlel jsem nad tím, co jen jsem to objevil, ale na nic jsem nepřišel. Až člobrdice mi pověděla, že jsem našel Rosenauerovu kapli. Kapli, která obehnala boží muka, která tu stála kdysi dávno. Prý tu boží muka stála až ták dávno, že tu byla už při stavbě Schwarzenberského kanálu. K božím mukám prý chodil i pan Rosenauer, stavitel Schwarzenberského kanálu a Bohorodička mu ve chvíli kdy nevěděl jak ve stavbě pokračovat poradila, kudy kanál dál vést.

 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.