Kučerova vyhlídka


Kraj: Jihočeský 


Okres: Prachatice


GPS souřadnice: 48.7746281N, 13.8554539E


Kučerovu vyhlídku naleznete zde: https://mapy.cz/s/pegakabono

 

Dnes vás zavedu na Kučerovu vyhlídku, kterou jsem objevil cestou z hory Plechý, při mých toulkách Šumavou.

Tlapkal jsem kouzelnou přírodou jen mrňousek od vrcholu Plechý. Míjel jsem balvany, míjel jsem pařezy, co chvíli jsem minul ležící strom. Na bříšku mne šimraly větvičky vřesu a mne se tlapkalo, jedna radost.

Nevěděl jsem, co mám pozorovat dřív. Merčil jsem barevný vřes, merčil jsem šedivé stromy. Co chvilku jsem zmerčil lávku z úzkých kmínků stromů, co chvilku jsem zmerčil poslední stopy sněhu. Jediné, co mi na místě chybělo, byl zpěv kamarádů ptáčků. Vím, nemají se tu kde schovat a odkud pět své písně. Ale je to velká škoda. K tolika barvám, k tolika rostlinkám, tolik by se zpěv ptáčků hodil.

Pomalu ale jistě opouštěl jsem vrchol Plechý. Co chvilku jsem se brodil po kolena ve sněhu, co chvilku jsem svištěl po lávce. Minul jsem několik malých jezírek plných průzračné vodičky, minul jsem několik pařezů vyšších než člobrdice, když jsem dotlapkal do místa, kde příroda začíná žít. Dotlapkal jsem do místa, kde se začaly objevovat mladé rozčepýřené stromky, dotlapkal jsem do místa, kde se začal ztrácet nezapomenutelný výhled na hory a kopce.

Jen co jsem protlapkal mezi několika málo rozčepýřenými stromky, krajina kolem mne uzavřela. Kolem pěšinky, kterou jsem tlapkal, přibylo tolik rozčepýřených stromků, že se nedalo z pěšinky sejít. Čím více stromků u pěšinky bylo, tím užší pěšinka byla. Čím užší pěšinka byla, tím jsem tlapkal z prudšího kopečka. Už už jsem před sebou merčil klesání prudší než prudké, když se po mé pravé tlapce les rozestoupil a já koukal do dálky daleké.

Nevěřil sem vlastním očadlům. Jak náhle jsem vešel do hustého lesa, tak náhle hustý les po mé pravé tlapce skončil. Dotlapkal jsem na místo, odkud jsem merčil cestu, kudy jsem stoupal na vrchol Plechý. Merčil jsem nezaměnitelnou přírodu na vrcholu Plechý. Merčil jsem spoustu vodičky pod sebou.

Merčil jsem vodičku tak tmavou, že jsem nevěřil vlastním očadlům. Merčil jsem jezírko, ukryté pod horou Plechý. Merčil jsem protilehlé kopce a vzdálené kopečky. Merčil jsem lesy hluboké i lesy, kde se zanedlouho přihlásí o slovo mladé stromky.

Stál jsem na Kučerově vyhlídce a valil očadla. Nikde ani živoly. Jen já a člobrdice. Stál jsem na místě, jen mrňousek od oblíbeného turistického místa, a užíval si nezapomenutelný výhled. Výhled, který se neokouká. Užíval jsem si výhled, který je tu rok od roku jiný.

Byť jsem byl na místě prvně, dokázal jsem si představit, jak to tu před lety vypadalo. Dokázal jsem si představit, jak to tu za několik let vypadat bude. Stál jsem na místě, jen malým dřevěným zábradlím oddělený od pořádného sešupu. Stál jsem na místě, na jehož návštěvu budu dlouho vzpomínat.

 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.