Kaliště

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Český Krumlov

 

GPS souřadnice: 48.6564814N, 14.2096428E

 

Vrchol Kaliště naleznete zde: https://mapy.cz/s/dojofukeno

 

Dnes vás zavedu na vrchol Kaliště. Vrchol, který je vysoký 933 m. n. m. a na mých toulkách Šumavou jde o druhý nejvyšší vrchol, který jsem tu zdolal.

Tlapkal jsem hlubokým lesem měkoučkou lesní cestou. Do kroku mi pěli ptáčci, na obloze se honil Mračoun s Mračounem a mne se tlapkalo, jedna radost. Jakpak by také ne, když jsem tlapkal hlubokým lesem. Všude, kam očadlo dohlédlo, vidělo vzrostlé jehličnany. Pod jehličnany bylo tolik mechu a borůvčí, jako se vidí málokde. A ta cesta. Ta byla. Louží jsem moc nepotkal, zato měkoučkou cestu pokrytou super bájo bahýnkem, tu jsem opustil jen na chvilinku. Zato člobrdice, ta šla po pěšince vedle mé super bájo cesty a ještě se usmívala.

Tlapkal jsem hlubokým voňavým lesem kupředu, přímo za famfrňákem. Tlapka míjela tlapku a cesta mi šla krásně od tlapek. Co chvilku jsem protlapkal zatáčkou, co chvilku jsem protlapkal mezi stromy, když jsem jen mrňousek před sebou, na stromě ne moc vysokém, uviděl směrovku. Směrovku, na které bylo velkým písmem napsáno KALIŠTĚ.

Byl jsem uprostřed lesa, všude rostly vysoké stromy, všude rostlo borůvčí. Byl jsem na místě, kde se kámošům divočákům musí pohodlně bydlet. A kde bydlí kamarádi divočáci, tam bývá i kaliště. Že by tedy měli super bájo lázně označené směrovkou, to jsem tu viděl prvně, ale co jeden ví.

Jen co jsem směrovku zmerčil, kopnul jsem do vrtule a už jsem svištěl měkoučkou lesní cestou, plnou super bájo bahýnka, kterou tu vytvořili člobrdové při vyvážení a těžbě stromů, kupředu, přímo za famfrňákem. Jak jsem tak svištěl rozježděnou cestou a mířil k místním lázním, kebulínou se mi honily myšlenky, že označené kaliště brzy nebudou jediné lázně v okolí. I když, na této cestě brzy vzniknou super bájo hluboké louže a kdo ví, který kámoš je osídlí. Nejednou jsem podobné cesty viděl osídlené kámoškami žabkami, nejednou jsem u podobné cesty po okraj plné vodičky viděl svištět kámošku ještěrku. A kdo ví, třeba si cestu osídlí kámoši hmyzáci a les ožije dalším životem. 

S kebulí plnou myšlenek svištěl jsem měkoučkou cestou. Tlapka střídala tlapku, strom střídal strom. Rozježděná cesta skončila a nahradila ji měkoučká lesní cesta. To mi krapet překvapilo, ale byl jsem si jist, že svištím správným směrem. A když svištím správným směrem, nemohu přece zabloudit.

Svištěl jsem lesem rychleji než rychle, když v tom, najednou, zničehonic, se stromy rozestoupily. Cesta, po které jsem svištěl, byla širší a širší. Nesvištěl jsem dlouho a přímo uprostřed cesty, objevil jsem hromadu kamení. Co hromadu. Hromadu větší než velkou. Vždyť byla větší než já. Na vrcholu hromady stál kámen, pomalovaný vlajkami. Nebyla na něm jen česká vlajka, ale i německá a rakouská. A vedle hromady, tam vlála vlajka jedna jediná, ta naše česká.

Jak jsem si tak prohlížel hromadu kamení, doštěklo mi, že kaliště asi nebudou super bájo lázně v hlubokých šumavských lesích. Doštěklo mi, že Kaliště bude nejvyšší vrchol v dochozí vzdálenosti od penzionu Kobylnice, mého přechodného domova.

To vám štěknu, kamarádi, tohle byla prochajda. Byl jsem natěšený jako malé štěndo na pořádné láznění a místo toho jsem zdolal vrchol, aniž bych se unavil. Prosvištěl jsem se nádhernou přírodou a cestou zpátky k domovu jsem si jen pod fousky poštěkával, jak je dobře, že se kaliště nekonalo. Vždyť super bájo lázním bych jen těžko odolával. Jenže na koupání není to správné póčo. Zato na zdolávání vrcholu, to bylo to nejlepší póčo, jaké jsem si mohl přát. Takže až pojedete na Lipno, zabalte si svačinky, hoďte na záda baťůžky a hurá na Kaliště. Tento vrchol zvládnou i svišti a budou si tak moci do cestovatelského deníčku zapsat další zdolanou devítistovku. A když vyrazíte z Penzionu Kobylnice tak jako já, místní člobrdice vás určitě ráda navede, kudy tudy nejlepší cestou na vrchol. A pokud budete chtít vědět, kudy jsem na Kaliště svištěl já, napište mi zprávu. Člobrdice vám pošle mapu celého výletu.

 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.