Dračí tlama

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Prachatice

 

GPS souřadnice: 48.8100989N, 13.9294981E

 

Dračí tlamu naleznete zde: https://mapy.cz/s/dulotajelo

 

Dnes vás zavedu k Dračí tlamě, skalnímu útvaru, který jsem objevil při svých toulkách národním parkem Šumava. Nad Dračí tlamou jsem objevil ještě jeden skalní útvar, ten však nemá jméno a není zakreslen v mapách. Ale zaujal mne mnohem víc, než samotná Dračí tlama.

Tlapkal jsem měkoučkou pěšinkou hlubokým lesem. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně. Les krásně voněl a z oblohy na mne dohlížel kamarád Puňťa, který svými hřejivými paprsky rozzářil hluboký les.

Tlapkalo se mi, jedna radost. Pěšinka mne vedla z mírného kopečka nádhernou přírodou. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly mladé jehličnany. Zem byla porostlá koberci mechu, jen občas jsem zmerčil borůvčí. Z mechu koukaly balvánky a balvany, občas jsem v dálce ne moc daleké zmerčil parádní skálu.

Tlapka střídala tlapku a já si tlapkal z radostí mne vlastní z mírného kopečka. Co chvilku jsem přeskočil padlý strom, co chvilku jsem si jen tak tlapkal. Nechal jsem se vést klikatící se pěšinkou a než jsem se nadál, byl jsem u skály větší než velké.

Jen co jsem skálu zmerčil, vyrazil jsem na průzkum. Opatrně a s rozvahou zkoumal jsem všechny skalní pukliny, puklinky i zákoutí. Nebylo na skále pukliny, kam bych nestrčil kebuli. Nebylo na skále zákoutí, které bych neprozkoumal. Dokonce na skále nebylo místečka, které by svádělo k průzkumu a já bych jej vynechal.

Když jsem měl skálu v merku, vrátil jsem se na pěšinku a pokračoval jsem v toulání dál. Protlapkal jsem zatáčkou, utlapkal jsem několik kroků, když jsem dotlapkal k dřevěné ceduli s nápisem Dračí tlama. To vám štěknu kamarádi, co je dračí, toho já se bojím. Ale jen do chvíle, než místo prozkoumám. Dračí místa bývají tajemná a krásná, stejně jako místa, co mají co dočinění s čerty.

Vydal jsem se pěšinkou za cedulkou do mírného kopečka. Protlapkal jsem borůvčím a než jsem se nadál, byl jsem u jeskyňky. K mému velkému překvapení byla jeskyňka malá, tak tak pro dva člobrdy. Po drakovi v místě nebylo ani památky.

Chvilku jsem stál na místě a kebulí se mi honila spousta myšlenek. Pak si mne člobrdice zavolala k sobě a já nestačil valit očadla.

Dotlapkal jsem k člobrdici, otočil jsem se zpátky k jeskyni a zmerčil jsem něco, co uniklo mému bystrému očadlu. Zmerčil jsem Dračí tlamu v celé její kráse. A já jsem si myslel, že u tlamy bude i drak. A ono ne. Ona Dračí tlama je jeskyně, kterou jsem objevil, a má tvar dračí tlamy.

To vám štěknu kamarádi, já byl ták překvapen. Kdyby se to smělo, klidě bych v jeskyni přespal. A pak všude, kam bych dotlapkal, vyštěkal, jak jsem se prochrupnul v Dračí tlamě. Vím, mnoho člobrdů by mi asi nevěřilo. Ale to by mi vůbec nevadilo. Vždyť jenom já vím, co jsem opravdu zažil.


 

Tip na ubytování

 

Když se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím Penzion Kobylnice. Byl jsem tam již podruhé a opět to bylo super. Chlupáči jsou v penzionu vítáni a dostane se jim skvělého přivítání. Pro sviště je u penzionu krásné dětské hřiště. A dospělé člobrdy určitě potěší výhled na Lipno z terasy pokoje. Do přírody je to z penzionu jen pár kroků a do víru velkoměsta také. Takže za mne skvělá dovolená pro celou rodinu i partu přátel.